Про знання та їх походження
Розмова з Володимиром Коливаєм, бізнес-тренером "Анданте", після його офіційної аудієнції з Його Святістю Далай-Ламою XIV!

"Розумний той, хто знає не багато, а те, що потрібне. Мудрий - це той, хто застосовує те, що знає!" (Сократ).


 • Буддиська наука та бізнес

Ви,очевидно, здивуєтеся, дізнавшись, що гуру менеджменту Стівен Кові, Деніел Големан чи психолог №1 в світі Пол Екман неодноразово навчалися у Його Святості Далай-Лами! Геніальний Пол Екман відкрито називає Далай-Ламу своїм Вчителем і Другом, ставши ініціатором видання книги після зустрічі з Далай-Ламою під назвою "Emotional Awareness", де всі думки Далай-Лами, та і сама назва книги, стали основою однієї з найпопулярніших серед топ-менеджерів світу тренінгових програм "Емоційний інтелект". Інший приклад - це всесвітньо-відома книга Далай-Лами та Деніела Големана "Деструктивні емоції". Інший відомий хіт - це книга "Шлях справжнього лідера", видана в Лондоні 2008 року де він та бізнес-консультант зі світовим ім'ям Лоуренс Майзенберг звіряють точки зору на лідерство між науковим буддизмом та традиціями сучасного бізнесу. От ми із здивуванням і дізналися про справжнє джерело найпопулярніших сьогодні програм для бізнесу, яким є сам Далай-Лама.

 • "Хіба це не вчинок?"

Пригадую, як я колись натхненно розповідав молодому хлопцю зі США, члену Корпусу Миру, що перша назва його організації була не «Корпус Миру», а «Корпус Кеннеді», на честь його засновника - президента США Джона Кеннеді. В його очах я бачив відверте здивування. Тоді я розповів Крісу і про те, що майбутній президент США став Героєм Америки, коли йому ще не виповнилося, здається, і 24. Торпедований корабель розколовся навпіл і молодший офіцер Джон Кеннеді, підхопивши серед уламків корабля пораненого матроса, понад чотири доби у відкритому океані, без прісної води та їжі, тягнув його на своєму плечі. І не кинув. Їх знайшли на п’яту добу. Обох і живих. Хіба це не вчинок?! Здається, моя розповідь була наскільки щирою, що Кріс полюбив Корпус Миру ще більше. Ось як важливо знати про маловідомі знання!

 • "Фрейд зайшов у тупик!"

Ми вважаємо, що дізнатися про щось нове – це головне! Але це не зовсім так. Знання самі по собі нікому нічого не гарантують. Ми можемо перечитати гори книг по філософії, стати більш освіченими чи релігійними, але при цьому, залишатися все тими ж. Чому? Тому, що ніколи й не чули про те, що серед утаємничених знань духовних практиків Сходу існує особливий секрет: знання про те, як застосовувати самі знання. Дехто мене запитує, чи корисний тоді чужий досвід? Завжди відповідаю: деякий – так, а деякий – ні. Тим більше, те, що допоможе одному, може принести шкоду іншому. Молодь «зростає» на Фрейдові, та не знає про факт з його переписки останніх років, де він констатує: «Зі своєю теорією я зайшов в повний тупик… Радше за все поїду шукати відповіді до Індії». Цікаво чути це від автора, правда? Чи тепер його теорія залишається для вас все так само переконливо-привабливою?

 • "Шокуючий А. Ейнштейн!"

Ми знаємо машину марки «Форд» та знаменитого Генрі Форда. А чи знаємо ми причини успіху, про які сам Форд говорить так: «Про Закон Перевтілення я дізнався, коли мені було всього 21. Я перестав бути суєтним. Все, що я досягнув потім - тільки завдячуючи саме цьому Закону». А чи ви впізнаєте відразу автора наступних слів? - “Релігія майбутнього буде космічною релігією! Вона буде змушена подолати уявлення про бога, як про особистість та уникнути догм та теології. Якщо і є релігія, яка зможе задовольнити сучасні наукові потреби – це Буддизм!». Так сказав Альберт Ейнштейн. «Теорія відносності» та найсучасніші відкриття квантової фізики давно вже чекали на нього в буддійських сутрах та працях Наґарджуни.

 • "Теорію Дарвіна вже понад 2 тисячі років практикують буддисти."

Іншим прикладом невідомого нам походження знань є Теорія Еволюції Чарльза Дарвіна, яку він сформулював під впливом листування зі своїм другом-вченим, який у ті роки мав експедицію до загадкового Тибету. Саме він дав Дарвіну інформацію про "Теорію еволюції" - буддиського вчення про безкінечну еволюцію, яка повністю перекреслювала створення людини кимось. Звідси і взяла початок теорія Дарвіна про походження видів. Правда цікавий факт? І ще про дещо про Шопенгауера. Його погляди стали основою багатьох концепцій 19 століття з глибинної психології. Та цей предмет ще в 5 столітті був детально розробленим предметом в буддиському - першому в світі університеті Наланда. Наланда був заснований в Індії в III столітті до нашої ери(!), де викладали буддиську науку більше 1000 професорів! В Наланді одночасно навчалося понад 10 тисяч студентів-монахів з Індії, Греції, Персії, Китаю..! Площа Наланди вражала своєю маштабністю. Уявіть собі: бібліотечний фонд “Наланди” перевищував 9 міліонів томів безцінних першоджерел буддизму! Тут на високому рівні викладалися: логіка, астрологія, математика, медицина, психологія, мистецтво диспуту, філософія та інші предмети. Університет існував понад 1000 років і дав подальший науковий імпульс всім країнам світу! Для порівняння, згадаймо, що один з найперших університетів Європи - Оксфордський - з’явився лише в 11 сторіччі... Хто про це знає?

 • "Психолог №1 в світі констатував: "Далай Лама - не людина. Він вище!"

Ви,очевидно, здивуєтеся, дізнавшись, що гуру менеджменту Стівен Кові чи психолог №1 в світі Пол Екман неодноразово навчалися у Його Святості Далай-Лами! Геніальний Пол Екман, навіть, став ініціатором видання книги після зустрічі з Далай-Ламою під назвою "Emotional Awareness", де всі ідеї Далай-Лами, та і сама назва книги, стали основою однієї з найпопулярніших серед топ-менеджерів світу тренінгових програм "Емоційний інтелект". Інший відомий хіт - це книга Далай-Лами "Шлях справжнього лідера", видана в Лондоні 2008 року де він та бізнес-консультант зі світовим іменем Лоуренс Майзенберг звіряють точки зору на лідерство між науковим буддизмом та традиціями в бізнесі. От вам і приклад впливу на світ Вчителем планетарного масштабу, яким і є Далай-Лама. Я вже згадував, що за результатами опитування журналу "Тайм", Далай-Лама зайняв перше місце в рейтингу "100 найвпливовіших людей світу". Згодьтеся, але це парадокс, що більшість із нас не знайомі з поглядами першого номера в цьому списку!

Карл Юнг, основоположник глибинної (аналітичної) психології про Буддизм.

"Як той, хто займався порівняльним релігієзнавством, я переконаний, що Буддизм - це найбільш досконала з відомих світу релігій! Філософія "Теорії еволюції" та "Закону Карми" значно перевершують будь-яке інше вірування.

*Примітка для роздумів: такі буддиські країни, як Китай, Японія та Індія демонструють світу не лише свою миролюбивість нерозв'язанням війн, а й велику динаміку економічного зростання. Найяскравішим прикладом, звичайно, є їх економіка. Японія, наприклад, є світовим лідером в машинобудуванні та електроніці, Індія - у літакобудуванні, медицині та програмуванні, Китай - у торгівлі. Думаєте, що Буддизм, як національна релігія кожної з цих країн, не має ніякого впливу на їх стрімкий розвиток? Схоже, що все - навпаки!

Адже сучасний світ, схоже, зайшов у певний тупик. Хіба в цій ситуації менеджмент чи особистісний ріст чекають якісь рожеві горизонти? Та ні, їх кінцевий пункт призначення - теж тупик. Ось чому світила світового масштабу шукають і собі Вчителів з метою знаходження виходу. Звичайно, що не можу не привести й слова знавця людської міміки №1 в світі, головного консультанта ЦРУ та ФБР, відомого генія психології Пола Екмана. Нам обом пощастило навчатися в Його Святості Далай-Лами в Дарамсалі - резиденції Далай-Лами в Індії. Пол Екман унікальний! Він протягом останніх 45 років класифікував 7000 різних виразів людського обличчя. Сьогодні П. Екман вважається найдосконалішим детектором брехні в світі. Він нам відомий і по серіалу, знятому за мотивами його книги "Психологія брехні". Після конференції «Розум та життя», яку проводив Далай-Лама для науковців з усього світу Пол Екман зробив неймовірний, шокуючий висновок: на обличчі Далай-Лами відсутні змішані емоції. Це, навіть, теоретично неможливо! Пол Екман констатував, що відповідь на цей феномен радше шукати в стані розуму самого Далай-Лами, який, знову ж за словами Екмана, кардинально відрізняється від розуму земної людини. Схоже, що Сократ недаремно сказав: «Я знаю, що я нічого не знаю».

 • А де ж щастя?

Пригадується виступ всесвітньо відомого Лами Єше перед респектабельною небудиською аудиторією у Франції. Це була одна з перших зустрічей західного та східного світів у Парижі. Посміхаючись, Лама Єше почав перераховувати, як багато нового для себе він відкрив у цій романтично-загадковій країні: «Наприклад, - сказав він. Ви всі тут неймовірно любите… ну цей червоний напій… ну як ви його звете? А так, вино. Точно, вино. Всі його тут п’ють з таким задоволенням! Вранці трішки. В обід – більше. Ну а вечеря кожного дня - це свято: вино червоне, вино біле... (Зал посміхається) І п’ють майже всі і багато! Правда? (В залі доброзичливий сміх). До речі, - сказав Лама. Колись в Індії жив один відомий духовний практик, святий, який теж любив червоне вино! Забув, нажаль, як його ім’я… Не пригадуєте? Ну той, відомий святий з Індії, який теж пив червоне вино… хіба не пригадуєте його?!»

Зал завмер. Настала повна тиша. Лама дивиться всім в очі і мовчав. Очі Лами Єше блищали розумом, а обличчя випромінювало усмішку Вчителя, наповнену співстражданням до його гостей… Співстражданням до нашого з вами рівня свідомості з його тостами, рекламою, мисливцями, більярдами, горе-художниками, модельєрами, шоупрограмами, «музикою», подіумами, вином, сигаретами, наркотиками… Хіба не серед всього цього вмирає наше щастя?

Аудиторія сумно завмерла, зрозумівши чому Лама Єше просив назвати бодай одного святого Індії, який теж любив червоне вино…

Стаття Лами Єше: "Фрейд видел в сексе основу большинства проблем человечества. Буддизм не согласен. Основная проблема человечества гораздо глубже…"Читати цю статтю...
 • "Ніхто в цьому світі, крім нас самих, не зможе нас очистити. І ніхто в цьому світі, крім нас самих, не зможе нас спасти!"

З усього цього висновок такий: знання впливають на нас і ми спочатку маємо знати джерело їх отримання. Проста порада від душі має потужнішу силу, ніж найсучасніші технології успіху. Ми звикли проповідь асоціювати з чиєюсь промовою за трибуною. Та порядне життя одного з нас – це не менш сильна проповідь. І якщо ми вже й звертаємося до сучасних «технологій», то варто брати на себе відповідальність за результат, який вони принесуть. Бо, як казав Будда: "Я пройшов цей шлях! Але я не можу пройти його за вас. Вам це доведеться зробити самостійно. Адже, ніхто в цьому світі, крім вас самих, не зможе вас очистити. І ніхто в цьому світі, крім вас самих, не зможе вас спасти!" Ось весь секрет щастя. Для цього ми маємо знати як це зробити. Тому без справжніх вчителів життя – знання мертві, як труп. А вчителів сьогодні дійсно бракує, їх практично не має. Та Східна приказка нагадує: «Вчитель приходить тоді, коли учень готовий». Отже, будуючи стратегічні плани свого майбутнього, не варто покладатися виключно на свій інтелект. Він - це лише часткова складова успіху, тому що «свій інтелект» - це ще як подивитися наскільки він свій, бо ми продукт впливу інформації та вштовхнутих нам в голову знань.

 • Хочеться підсумувати:

Ніхто не проти того, що матеріальний достаток у мудрих руках – це добре. Але і він не є стовідсотковою гарантією правильного використання знань. Звичайна людяність та добросердечність – ось що сьогодні є справжньою рідкістю. А тому - і великою цінністю. Пам’ятаймо про вислів, що звучить як застереження: «Якщо план нашого життя не проходить через наше серце, то не має ніякого сенсу в такому планові!»


МАЛОВІДОМІ ВИСЛОВИ ВСІМ ВІДОМИХ ОСОБИСТОСТЕЙ:

 • “Релігія майбутнього буде космічною релігією! Вона буде змушена подолати уявлення про бога, як про особистість та уникнути догм та теології. Якщо і є релігія, яка зможе задовольнити сучасні наукові потреби – це Буддизм!». (Альберт Ейнштейн, вчений зі світовим ім'ям, основоположник теорії відносності та квантової фізики. Основи цих теорій були запозичені ним з першоджерел буддизму).

 • "Як той, хто займався порівняльним релігієзнавством, я переконаний, що Буддизм - це найбільш досконала з відомих світу релігій! Філософія "Теорії еволюції" та "Закону Карми" значно перевершують будь-яке інше вірування. (Карл Юнг, всесвітньо відомий швейцарський психолог, основоположник глибинної (аналітичної) психології).
 • "Я вперше дізнався про Закон Перевтілення, коли мені був 21 рік. З того часу я забув про суєту! Все, що я досягнув потім – це дякуючи лише цьому Закону! Як би я хотів, щоб якомога більше людей змогли користуватися цими знаннями». Генрі Форд, бізнес-мен, конструктор, винахідник, мільярдер, буддист.
 • "Пам'ять про те, що я скоро помру - це найважливіший інструмент, який допомагає мені приймати найскладніші рішення в моєму житті! Тому що все інше - чужі судження, вся ця гординя, вся ця боязнь невдачі чи провалу - всі ці речі зникають перед обличчям смерті, яка залишає лише те, що дійсно є важливим. Пам'ять про смерть – це кращий засіб уникнути думок про те, що вам є що втрачати! Ви вже голий і у вас уже не має причин не йти на поклик свого серця!" Стів Джобс, геніальний винахідник, бізнес-мен, мільярдер, буддист.
 • Цікавий факт, що "Теорія Еволюції" Чарльза Дарвіна сформована під впливом листування зі своїм другом-вченим, який у ті роки мав експедицію до загадкового Тибету. Саме він передав Дарвіну основи чітко обгрунтованого вчення тибетського буддизму про "Теорію еволюції" - вчення про безкінечну еволюцію, яка грунтувалася на безкінечності та самотворенні. Вона повністю перекреслювала гіпотезу створення світу кимось чи чимось. Звідси і взяла початок теорія Дарвіна про походження видів.
 • "Бійся людини, бог якої живе на небі!".(Бернанд Шоу, драматург та публіцист, Лауреат Нобелівської премії миру).
 • "Я пройшов цей шлях. Але я не можу пройти його за вас! Вам доведеться зробити це самостійно. Бо ніхто в цьому світі, крім вас самих, не зможе вас очистити! І ніхто в цьому світі, крім вас самих, не зможе вас спасти!" чимось. (Будда Шак'ямуні, основоположник буддизму).


На фото Оксана Литвиненко в "Бібліотеці тибетсоких праць і архівів Далай-Лами" (фото В. Коливая).

* Відвідайте компанію, якою представлено цей проект та вивчіть англійську раз і назавжди: СП “ІМІДЖ ОСВІТА” при Києво-Могилянській Академії - курси англійської преміум класу!Автор: Володимир Коливай (Volodymyr Kolyvai):

© Анданте, бізнес-майcтерня 1991-2019
При будь-якому використанні матеріалів,
посилання на сайт www.business-trainings.kiev.ua є обов'язковим.
(044) 496-20-76, 496-20-77
Пошта: 04070, Київ-70, а/с №170
Нижній вал, 7-9, центральний вхід, 3 поверх